Naszą wizją jest wydarzenie, które łączy wszystko, co ważne dla mieszkańców miast: architekturę i urbanistykę, literaturę, przyrodę, historię, muzykę i sztuki wizualne. Będą debaty ze specjalistami z całego świata, samorządowcami, społecznikami na temat zrównoważonego rozwoju miast, zorganizujemy warsztaty dla dzieci i dorosłych, przyjadą najwięksi pisarze i poeci, aktorzy, muzycy. Festiwal odbywać się będzie w wielu miejscach: w Miejskim Centrum Kultury, Młynach Rothera, w Ostromecku i jeszcze kilku innych. Będą spacery po Bydgoszczy, żeby pokazać wspaniałą przyrodę, która jest ważną częścią miasta. Na barce „Lemara” odbędą się slam poetycki i nocna potańcówka. A w parku w Ostromecku zrobimy niedzielny piknik rodzinny. Ma to być festiwal, który w ciągu kilku dni daje mieszkańcom i turystom bardzo wiele różnych doznań, pokazując cały wachlarz elementów składowych miasta, rozwijającego się w przemyślany sposób, z mieszkańcami na pierwszym miejscu.
Ważnym punktem Początku Sezonu są przyroda i ekologia. Zdajemy sobie sprawę z wagi otaczającej nas przyrody, chcemy, żeby „egosystem” zamienił się w ekosystem. Będziemy o tym mówić. Również o nowych trendach w podejściu do dobrostanu mieszkańców miast na świecie. Chcemy również rozmawiać o problemach dotykających nasze społeczeństwo: braku wzajemnego zaufania, negowaniu historii i idealizowaniu wybranych zdarzeń. Będziemy walczyć z narzekactwem i marudzeniem, festynem i złym gustem.
Festiwal, zabierając głos w dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast, eksplorować będzie różne aspekty życia miejskiego, skupiając się na roli przyrody w kształtowaniu przyjaznego środowiska dla mieszkańców, ale i głosie literatury, poruszającej tak ważne tematy jak pamięć, poniemieckość jako część dziedzictwa kulturowego, lokalność, tożsamość. Podczas dyskusji poruszane będą tematy związane z historią miejsca, dobrostanem mieszkańców, rolą słowa w przestrzeni miejskiej oraz wpływem literatury i sztuki na atmosferę społeczną.
Wydarzenie ma pełnić także rolę narzędzia czy wehikułu do odkrywania miasta – i to rozumianego zarówno jako ruch skierowany do wewnątrz (mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli odkryć miasto w spojrzeniu zaproszonych gości), jak na zewnątrz (czyli jako mechanizm promocyjny, który ściągnie do Bydgoszczy zainteresowanych festiwalem turystów, fanów literatury i sztuki, ale także tych, którzy chcą tu doświadczyć startu wakacyjnego sezonu kulturalnego).
Festiwal organizuje Fundacja Miejsce Uwagi, zaś współorganizatorami są Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.
Dyrektorem i pomysłodawcą Festiwalu Początek Sezonu jest Tomasz Pańczyk, który do tej pory, przez dziewięć lat, współorganizował Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Producentką i dyrektorką biura festiwalowego jest Weronika Serocka, twórczyni Ogólnopolskich Warsztatów Pisania Tekstów Piosenek „Sklejam Słowa”.
Kuratorzy Pasma Literackiego: Justyna Sobolewska, Emilia Walczak, Michał Tabaczyński.
Kuratorzy Pasma Miasto Przyszłości: Justyna Glusman, Małgorzata Kozieł-Pańczyk.
Kuratorzy Pasma Przyrodniczo-Miejskiego: Adam Wajrak, Dominika Kiss-Orska.
Kurator Pasma Miasto Dzieci: Grzegorz Kasdepke.
Za wydarzenia artystyczne odpowiada Mikołaj Trzaska.